Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τη γυναίκα και τις τρεις κόρες του και έπειτα κάλεσε την Άμεση Δράση

Ο φερόμενος ως δράστης έχει ακόμη δύο γιους

Μια ασύλληπτη τραγωδία εκτυλίχθηκε το πρωί της Κυριακής στο Σικάγο των ΗΠΑ, όταν ένας άντρας πυροβόλησε και σκότωσε τη σύζυγο και τις τρεις ενήλικες κόρες του μέσα στο σπίτι τους.

Επιπλέον φέρεται ο ίδιος, μετά την αποτρόπαια πράξη του να κάλεσε την Άμεση Δράση αναφέροντας μια «μαζική σφαγή». Οι αστυνομικές δυνάμεις όταν έφτασαν στο σπίτι τον συνέλαβαν επιτόπου.

Οι Αρχές ανέφεραν πως στο τηλεφώνημα ο άντρας είπε ότι η γυναίκα του είχε δεχθεί πυροβολισμό. Έπειτα η γραμμή αποσυνδέθηκε.

Κάλεσε την Άμεση Δράση και έκανε λόγο για «μαζική σφαγή»

Όταν έφτασαν οι αστυνομικοί, βρήκαν τα πτώματα των τεσσάρων γυναικών που αναγνωρίστηκαν από τον ιατροδικαστή της κομητείας ως οι: 59χρονη Majeda Kassem, 25χρονη Halema Kassem, 25χρονη Zahia Kassem, και 24χρονη Hanan Kassem. Όλες είχαν υποστεί τραύματα από πυροβολισμούς.

«Ήταν μια τόσο καλή οικογένεια…»

Έθεσαν υπό κράτηση έναν άνδρα, ο οποίος πιστεύεται ότι είναι ο σύζυγος και πατέρας των θυμάτων.

Σύμφωνα με την New York Post, μία γειτόνισσα που γνώριζε την οικογένεια – αποτελούμενη από το αντρόγυνο, τις τρεις ενήλικες κόρες και τους δύο ενήλικους γιους – δήλωσε ότι η είδηση του φρικτού εγκλήματος ήταν «σοκαριστική», δεδομένου ότι τα θύματα και ο φερόμενος ως δολοφόνος ήταν «μια τόσο καλή οικογένεια που είχε λαμπρό μέλλον».

«Η κόρη μου τους γνωρίζει», δήλωσε η γειτόνισσα. «Πήγαινε στο σχολείο με τον μεγαλύτερο γιο και απασχολούσε τις δίδυμες αδελφές. Πάντα μιλούσε για το πόσο έξυπνοι ήταν όλοι τους και είχαν πολύ υψηλούς στόχους στη ζωή».

Μερικά από τα παιδιά είχαν όνειρα να γίνουν φαρμακοποιοί ή γιατροί, πρόσθεσε. Επιπλέον δεν είχαν απασχολήσει τις Αρχές ποτέ ξανά.

Sports in

Ο Ολυμπιακός των 21 Ευρωπαϊκών τελικών επί εποχής Βαγγέλη Μαρινάκη

Ο Βαγγέλης Μαρινάκης ανέλαβε τα ηνία του Ολυμπιακού το 2010 και εκτός από την ΠΑΕ στηρίζει και τον Ερασιτέχνη, με αποτέλεσμα να είναι ένας από τους κορυφαίους πολυαθλητικούς συλλόγους στον κόσμο

Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

in.gr | Ταυτότητα

Διαχειριστής - Διευθυντής: Λευτέρης Θ. Χαραλαμπόπουλος

Διευθύντρια Σύνταξης: Αργυρώ Τσατσούλη

Ιδιοκτησία - Δικαιούχος domain name: ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ ΜΜΕ Α.Ε.

Νόμιμος Εκπρόσωπος: Ιωάννης Βρέντζος

Έδρα - Γραφεία: Λεωφόρος Συγγρού αρ 340, Καλλιθέα, ΤΚ 17673

ΑΦΜ: 800745939, ΔΟΥ: ΦΑΕ ΠΕΙΡΑΙΑ

Ηλεκτρονική διεύθυνση Επικοινωνίας: in@alteregomedia.org, Τηλ. Επικοινωνίας: 2107547007